Leczenie wad zgryzu

Obecnie coraz więcej osób ma wady zgryzu. Wynika to między innymi z zamiłowania do gotowych, miękkich pokarmów niewymagających wiele żucia, które przecież stymuluje prawidłowy rozwój kości szczęki. Poza tym, brak szybkiego załatania pustej przestrzeni po usuniętym lub wybitym zębie za pomocą implantu lub koronki, powoduje, że pozostałe zęby wykorzystują lukę, wykrzywiając się lub zmieniając swoje położenie. Warto, aby w takiej sytuacji zareagował dentysta. Wielu stomatologów, ortodontów i protetyków w Białymstoku świadczy takie usługi, lepiej więc nie zwlekać i jak najszybciej podjąć leczenie.

Większość osób, które decydują się na korektę błędnego zgryzu, robi to ze względów estetycznych. To bardzo ważny aspekt sprawy, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, którzy często wykazują sporą wrażliwość na punkcie swojego wyglądu, przejmując się opinią rówieśników. Również osoby, których praca wymaga nienagannej prezencji, starają się rozwiązać problem już w zarodku. Po utracie zęba warto jak najszybciej wstawić implant, ponieważ częściowe zajęcie prześwitu przez sąsiednie zęby może skomplikować zabieg lub opóźnić go na kilka miesięcy. Niemniej jednak, wady zgryzu wiążą się nieraz również z problemami natury zdrowotnej. Przy błędnym zgryzie zęby stykają się ze sobą w niewłaściwy sposób, co może skutkować ich uszkodzeniem wskutek ocierania się o siebie lub zwiększoną podatnością na zepsucie. W szparach pomiędzy zębami nieraz gromadzą się resztki jedzenia, na których rozwijają się bakterie, powodujące próchnicę i przyspieszające osadzanie się kamienia nazębnego.

Wadliwy zgryz może powodować nieprawidłowe obciążenia w jamie ustnej, prowadząc na dłuższą metę do chorób dziąseł. Niewłaściwe ułożenie szczęk w stosunku do siebie może zaburzać pracę stawów żuchwowo-skroniowych, co niekiedy prowadzi do przewlekłych bólów głowy. Im szybciej zacznie się leczyć wady zgryzu, tym krócej trwa terapia aparatem ortodontycznym. Przy szybkim rozwiązaniu problemu uniknie się zaburzeń w działaniu jamy ustnej i złego samopoczucia wywołanego krzywym uśmiechem. Warto więc, aby zgryz obejrzał ortodonta lub stomatolog. Białystok to siedziba wielu niezłych specjalistów, którzy przy pomocy dobrze dobranego aparatu ortodontycznego pomogą skorygować niewłaściwe ustawienie zębów w szczękach, zapobiegając powikłaniom i poprawiając estetykę uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>